GALERIA RZEŹB ANDRZEJA KŁODOWSKIEGO
      SZKOŁA

      SERWISY
      AKTUALNOSCI

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

8:30 - MSZA SWIĘTA
9:30 - UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE I ROZDANIE SWIADECTW W SZKOLE

PIKNIK RODZINNY

Mimo soboty Szkoła tętniła dziś życiem i wcale nie dlatego, że rozpoczęło się lato. Powodem tego niezwykłego ożywienai był zapowiadany od kilku dni Piknik Rodzinny. Cieszymy się obecności tak wielu gości i mamy nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie. Dzieci oprócz licznych konkursów mogły spróbować swoich sił na zjeżdżalni i trampolinie. Mamy mogły wykazać się talentem podczas lepienia pierogów. Tatusiowe spróbowali swoich sił podczas koszenia trawy tradycyjną kosą. Zespoły rodzinne przygotowywały pizzę. To nie wszystkie atrakcje dzisiejszego popołudnia ponieważ, można było z bliska przyjrzeć się pracy strażaków oraz obejrzeć ich wóz bojowy. Wszyscy uczestnicy pikniku przypomnieli sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Z popisem swoich umiejętności wystąpiły zespoły taneczne działające w GOK w Chorkówce. Pasjonaci sportu mogli się wykazać podczas konkurencji sportowych. Na wszystkich strudzonych i zmęczonych czekały stoiska z kiełbaskami, frytkami, goframi, grochówką, ciastem, lodami, napojami ciepłymi i zimnymi. Dziękujemy wszystkim za przyjęcie zaproszenia. Następny piknik już za rok.

DOBRE RADY NA ODPADY

Dzisiaj w Szkole miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu „ Dobre rady na odpady”, którego patronem i sponsorem była firma EKO TRADE Organizacja Odzysku S.A. Jury przyznało I miejsce pracy Kacpra Krausa z klasy V, na miejscu uplasował się Piotr Urbanik z klasy VI, a miejsce III zajęła praca Kamila Gruszki również z klasy VI. Gratulujemy.

Biegi Szlakiem Ignacego Łukasiewicza

3 czerwca na stadionie LKS „Nafta” w Chorkówce odbyły się Biegi Szlakiem Ignacego Łukasiewicza. Naszą Szkołę reprezentowali Krystian Glazar, Konrad Ochała, Maja Węgrzyn i Konrad Pęcak. Miejsce na podium zajął Konrad Pęcak z klasy VI, który był drugi w swojej grupie wiekowej na dystansie 1000m. Gratulujemy!

DZIEŃ DZIECKA

3 czerwca w Szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Najmłodsi uczniowie z klas 0 – III rozpoczęli świętowanie od wspólnego ogniska i pieczenia kiełbasek. O słodkie niespodzianki zadbali rodzice. Później maluchy pojechały do Krosna obejrzeć spektakl teatralny. Natomiast starsi z klas IV – VI zaraz rano pojechali do Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Obejrzeli tam stare zegary, przyjrzeli się z bliska starym krosnom tkackim oraz wielu innym narzędziom, które już dawno wyszły z codziennego użytku. Niewątpliwą atrakcją był dla dziewczynek możliwość przymierzenia rozmaitych kapeluszy w odtworzonym salonie modniarskim. Później wszyscy w podgrupach mogli podziwiać panoramę miasta i okolicy z Wieży Farnej. Kolejną atrakcją był pobyt w Ogródku Jordanowskim gdzie młodzi sportowcy mogli spróbować swoich sił na rozmaitych przyrządach. Po powrocie do Szkoły oni z kolei spotkali się przy ognisku.

MATMA JEST SPOKO

29 maja w naszej Szkole odbył się międzyszkolny konkurs „ Matma jest spoko”. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. Do konkursu przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chorkówce, Szczepańcowej, Zręcinie oraz oczywiście nasi reprezentanci – uczniowie klasy VI Wiktor Drzyzga i Konrad Pęcak. Zawodnicy mieli do rozwiązania test składający się z 15 zadań. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja. Po sprawdzeniu prac i podliczeniu punktów przyznano trzy pierwsze miejsca i jedno drugie. Ze względu na wyrównany poziom pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Laureatami konkursu „ Matma jest spoko” zostali Kordian Dąbrowski ze Szkoły Podstawowej w Szczepańcowej, Konrad Pęcak ze Szkoły Podstawowej w Żeglcach, Julia Stasiowska ze Szkoły Podstawowej w Zręcinie. Cała trójka uplasowała się na zaszczytnym I miejscu. Kolejny laureat to Maciej Czuchra ze Szkoły Podstawowej w Chorkówce, który zdobył miejsce II. Gratulujemy laureatom i zapraszamy na kolejną edycję tego konkursu w przyszłym roku szkolnym.
Upominki dla uczestników konkursu ufundowała PGE Obrót S.A.

Mały Mistrz Ortografii

21 maja w Szkole odbył się międzyklasowy konkurs ortograficzny o tytuł „ Małego Mistrza Ortografii”. Do rywalizacji przystąpili uczniowie z klasy II i III. „ Młodzi poloniści” musieli wykazać się nie tylko znajomością zasad ortografii, ale również umiejętnością zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Najlepszy wynik w klasie II uzyskała Faustyna Głowacka, a w klasie III Jakub Skalski. Gratulujemy!

Z wizytą w OSP

Dzisiaj tj. 20 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Żeglcach otworzyła swe podwoje przed uczniami naszej Szkoły. Strażacy opowiedzieli o swojej pracy, pokazali sprzęt. Pozwolili zajrzeć do remizy i służbowego samochodu. Najodważniejsi mogli spróbować swoich sił przy obsłudze węża strażackiego. Dziękujemy Strażakom za miłe przyjęcie. Mamy nadzieję, że to dzisiejsza wizyta zaowocuje i za klika lat dzisiejsi uczniowie zasilą szeregi OSP

„ As trzecich klas”

Dzisiaj (15.05) odbył się Gminny Konkurs Matematyczny „ As trzecich klas”. Warto dodać, iż była to już V edycja tego konkursu, którego organizatorem jest nasza Szkoła we współpracy z GOK w Chorkówce. Do konkursu przystąpiło 20 uczniów klas III reprezentujących 10 Szkół Podstawowych z terenu gminy. Naszą Szkołę z powodzeniem reprezentowała drużyna w składzie: Maciej Buczyński i Jakub Skalski. Chłopcy drużynowo zajęli I miejsce. Indywidualnie Kuba zajął I miejsce ex aequo z kolegą ze Szkoły w Zręcinie, natomiast Maciek uplasował się na miejscu III. Gratulujemy laureatom, dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy na VI edycję już za rok.

Majowe świętowanie

Maj jest niewątpliwie najpiękniejszym miesiącem roku, w którym przyroda budzi się do życia. Nam Polakom maj kojarzy się też z szeregiem pięknych świąt, rocznic i innych uroczystości, w których chętnie uczestniczymy. Społeczność naszej Szkoły, jak co roku uczciła święta majowe uroczystą akademią. Uczniowie przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali istotę świąt majowych: Święta Pracy, Dnia Flagi i Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszyscy obejrzeli krótki film o naszych symbolach narodowych, a na zakończenie każdy otrzymał symboliczny biało-czerwony kwiatek do przypięcia. Ostatnim elementem obchodów świąt majowych był spacer najmłodszych uczniów z Oddziału Przedszkolnego ulicami Żeglec, połączony z rozdawaniem chorągiewek napotkanym mieszkańcom.

WIEM WIĘCEJ – RATUJĘ

29 kwietnia w naszej Szkole zorganizowano dla uczniów klas III – VI, rodziców oraz mieszkańców Żeglec zajęcia instruktażowe z zakresu pierwszej pomocy „WIEM WIĘCEJ – RATUJĘ”. Uczestnicy zajęć mogli pogłębić swoją wiedzę związaną z resuscytacją, a także mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia reanimacji na fantomach. Zajęcia te miały na celu przybliżenie uczestnikom czynności jakie powinny być wykonywane przez osoby podczas ratowania życia ludzkiego.

I Międzyszkolny Przegląd Inscenizacji Ekologicznych

28 kwietnia uczniowie z klasy II i III reprezentowali Szkołę na I Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Ekologicznych w Chorkówce. Gratulujemy młodym adeptom sztuki aktorskiej, ponieważ swoim występem wywalczyli zaszczytne II miejsce.

Gminne eliminacje Konkursu o Puchar Dyrektora WORD

W poniedziałek 27 kwietnia w naszej Szkole przeprowadzone zostały gminne eliminacje Konkursu o Puchar Dyrektora WORD w Krośnie. W eliminacjach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Konkurs składał się z II etapów: części teoretycznej , na którą składał się test i części praktycznej tj. jazdy rowerem po wyznaczonej trasie. Jest nam niezmiernie miło, że II miejsce indywidualnie zdobył reprezentant naszej Szkoły Konrad Pęcak z klasy VI. Gratulujemy Konradowi oraz pozostałym laureatom.

III Gminny Konkurs Historyczny „ W kręgu mitów”

17 kwietnia w sali GOK w Chorkówce odbył się III Gminny Konkurs Historyczny „ W kręgu mitów”, którego organizatorem był nasza Szkoła. Konkurs był adresowany do uczniów klas IV –VI interesujących się mitologią grecką. Rywalizowało za sobą 15 zawodników z 8 szkół. Uczniowie byli oceniani w kategorii indywidualnej i drużynowej. Bezkonkurencyjną była reprezentacja ze Szkoły w Zręcinie, która wywalczyła I i II miejsce indywidualnie oraz I miejsce drużynowo. II miejsce ex aequo zajął reprezentant Szkoły w Świerzowej Polskiej, a III miejsce wywalczyła reprezentantka Szkoły w Kopytowej. W kategorii drużynowej na II miejscu uplasowała się Szkoła z Faliszówki , a na III z Bóbrki. Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom. Już dziś zapraszamy na IV edycję konkursu w przyszłym roku.

AKCJA ŻONKILE 2015

Uczniowie klas IV –VI brali udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile". Organizatorem przedsięwzięcia, które ma upamiętniać rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. W naszej Szkole przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego rozdawali samodzielnie wykonane żonkile już w dzisiaj tj. 17 kwietnia. Wcześniej uczniowie obejrzeli prezentację poświęconą Powstaniu w Getcie Warszawskim oraz zapoznali się z okolicznościowymi materiałami.

WYCIECZKA DO KRAKOWA

15 kwietnia uczniowie klas IV-VI byli na wycieczce w Krakowie. Wyjazd jest efektem udziału Szkoły w specjalnym programie „„Wawel. Zacznij przygodę z historią”. Bezpłatna lekcja muzealna na Wawelu przybliżyła uczniom „ Złote czasy Jagiellonów”. Wraz z przewodnikiem uczniowie zwiedzili wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Sztuka Wschodu. Nie mogło się obejść oczywiście bez Katedry Wawelskiej i Smoczej Jamy. Oprócz pobytu na Wzgórzu Wawelskim „ młodzi historycy” odwiedzili Muzeum Narodowe w Sukiennicach, zwiedzili Kościół Mariacki, wysłuchali hejnału, zatrzymali się przy Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeszli przez Bramę Floriańską. Chwile wytchnienia zmęczeni, ale zadowoleni turyści znaleźli w XIII wiecznej piwnicy - lokalu przy ulicy Szewskiej2. Ostatnią atrakcją wycieczki był przejazd tramwajem nr 18.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

W dniu dzisiejszym nasza Szkoła była gospodarzem III Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Wiosna w poezji dziecięcej”. Konkurs był adresowany do uczniów klas I – III. Pierwsze miejsce zdobyła Amelia Kozubal ze Szkoły Podstawowej w Chorkówce. Drugie miejsce ex aequo zajęły: Milena Chorzępa ze Szkoły Podstawowej w Kopytowej i Karolina Zając ze Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej. Komisja konkursowa przyznała również trzy trzecie miejsca, które zajęły: Julia Stanikowska ze Szkoły Podstawowej w Draganowej, Lilianna Wyczesany ze Szkoły Podstawowej w Zręcinie i Julia Dubis ze Szkoły Podstawowej w Leśniówce. Naszą Szkołę reprezentowali: Jakub Skalski z kl. III, Żaneta Wityńska z kl. II i Weronika Węgrzyn z kl. I. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólna zabawę i zapraszamy na następny konkurs już za rok

Spotkanie z podróżnikiem

Dzisiaj w Szkole miało miejsce spotkanie z podróżnikiem ,który dzielił się wrażeniami z wyprawy do Maroka. Uczniowie wysłuchali ciekawostek związanych z życiem Marokańczyków. Na fotografiach mogli podziwiać Marrakesz, Rabat i Casablankę - największe miasta tego kraju. Mieli możliwość przymierzenia codziennych strojów noszonych przez ich mieszkańców. Widzieli jak wiąże się turban. Po zakończeniu prezentacji uczniowie mogli zadawać pytania oraz obejrzeć z bliska przywiezione z Maroka pamiątki.

Powitanie wiosny

19 marca wszyscy uczniowie witali wiosnę. Najpierw najmłodsi z klas I - III witali ją wierszem i piosenką. Potem w podgrupach szukali zwiastunów wiosny w szkolnym ogrodzie. Na zakończenie wszyscy wraz z tradycyjnymi marzannami spotkali się przy wspólnym ognisku. Po upieczeniu kiełbasek spłonęły Marzanny, a wraz z nimi mamy nadzieję i zima.

Zerówka zaprasza

Dzisiaj w Oddziale Przedszkolnym odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców i opiekunów dzieci. Dorośli mogli z bliska przyjrzeć się jak pracują w grupie ich milusińscy, natomiast dzieci popisywały się swoimi zdolnościami, a niekiedy włączyły ich do wspólnej pracy i zabawy. Pewną nowością było to, że zajęcia były prowadzone w obecności wychowawczyni " zerówki" przez innego nauczyciela uczącego w klasach I-III . Zajęcia tego typu będą prowadzone raz w miesiącu i mają służyć poznaniu przez dzieci nauczycieli, z którymi spotkają się później w klasach I-III.

Młodzież Zapobiega Pożarom

13 marca 2015 r. odbyły się w Chorkówce eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W eliminacjach udział wzięli przedstawiciele szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie klasy V Konrad Delimata i Kacper Kraus. Po części pisemnej do części praktycznej przeszło 6 uczestników. Komisja składająca się z przedstawicieli Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie zadawała pytania związane ze znajomością i zastosowaniem sprzętu gaśniczego. Na końcowy wynik składała się suma punktów z testu pisemnego oraz części praktycznej. W tej rywalizacji III miejsce zajął nasz uczeń Kacper Kraus. Serdecznie gratulujemy osiągniętego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

DZIEŃ KOBIET

Dużo wiosennego słońca, spełnienia marzeń oraz samych sukcesów, z okazji Dnia Kobiet, wszystkim Paniom życzy Samorząd Uczniowski.

KONKURS

Dzisiaj nasza szkoła była gospodarzem II Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego „Teammates”. W tym roku zawodnicy zmagali się ze słownictwem dotyczącym domu, jego wyposażenia oraz prac domowych. Gratulujemy drużynie ze Szkoły Podstawowej w Zręcinie, która zajęła I miejsce. Uczniowie naszej szkoły: Karolina Doniek, Kacper Kraus i Konrad Pęcak, dzielnie reprezentowali naszą szkołę i ostatecznie zajęli 6 miejsce. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólna zabawę.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

27 lutego odbyło się w naszej szkolnej bibliotece uroczyste Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Na ten dzień pierwszaki czekały od dawna. Przedstawienie dla nich przygotowali uczniowie klasy II. Zapoznali oni swoich młodszych kolegów i koleżanki z zasadami zachowania w bibliotece oraz zasadami wypożyczania książek. Recytowali też wiersze o książkach i zadawali zagadki o bajkowych bohaterach. Po zakończeniu przedstawienia, pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie, że będą wzorowymi czytelnikami. Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy otrzymali piękne dyplomy i zakładki do książek. Po raz pierwszy wypożyczyli też książki do domu. Byli z tego powodu bardzo dumni. Zapewnili,że będą często korzystać z naszej biblioteki.

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klas 0-III zaprosili do Szkoły swoje Babcie i Dziadków. Dzieci wspólnie ze swoimi paniami przygotowały wspaniałe wystąpienie.Z ogromnym przejęciem i dziecięcą szczerością złożyły życzenia ukochanym Babciom i Dziadkom. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Szkolne obchody Dnia Babci i Dziadka uświetnił okazjonalnym koncertem zespół "Chorkowianie". Po części artystycznej dostojni goście zostali zaproszeni na kawę i ciasteczka. To był wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i zachwytu. Mamy nadzieję, że na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków.

Bóg się rodzi...

Tradycją w naszej Szkole stały się wspólne spotkania przy wigilijnym stole. Uczniowie wspólnie z nauczycielami i pracownikami Szkoły zgromadzili się , aby w atmosferze ciepła i wzajemnej życzliwości podzielić się symbolicznym opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia. Uroczystość rozpoczął ks. Jan Luchowski wprowadzając obecnych w tajemnicę Bożego Narodzenia. Po wspólnej modlitwie i ciepłych życzeniach uczniowie zasiedli do wigilijnej wieczerzy. Miłym akcentem wieńczącym spotkanie było wspólne kolędowanie wraz z zespołem śpiewaczym „Chorkowianie”.

Żywa lekcja historii

10 grudnia w naszej Szkole zespół „Fewita” zaprezentował naszym uczniom żywą lekcję historii „I ty możesz zostać rycerzem”. Uczniowie w atmosferze dobrej zabawy poznali historię rycerstwa od wczesnego średniowiecza aż do wieku XVI. Zapoznali się z ekwipunkiem i uzbrojeniem rycerza lekkozbrojnego i ciężkozbrojnego. Prezentacjom towarzyszyły duże emocje dzieci, które miały okazję poczuć ciężar rycerskiego miecza oraz pozwoliły zakuć się w dyby wcielając się w rolę kata i ofiary. Pokaz zakończył się zaproszeniem uczniów do bliższego obejrzenia kolekcji zgromadzonych rekwizytów.

Mikołajkowy Festiwal Piosenki „Droga Do Gwiazd”

10 grudnia 2014 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Chorkówce odbył się Mikołajkowy Festiwal Piosenki ,,Droga Do Gwiazd’’. Naszą Szkołę w tym roku reprezentowały: Karolina Wojtowicz z klasy IV, Aleksandra Olech z klasy V, Wiktoria Kruczek z klasy V, Karolina Doniek z klasy V i Dominika Gronek z klasy VI. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

Wizyta Świętego Mikołaja

Tradycyjnie, jak co roku do naszej Szkoły zawitał św. Mikołaj. Wielkie emocje towarzyszyły dzieciom już od samego rana. Wszyscy zostali obdarowani prezentami. Dzieci obiecały świętemu sumienną naukę i dobre zachowanie, aby zasłużyć sobie na kolejną wizytę i prezenty za rok.

GRATULUJEMY

7 grudnia (niedziela) w Krakowie w Hali Sportowej 52 Gimnazjum Ojców Pijarów odbył się Mikołajkowy Turniej Karate zorganizowany przez Klub Sportowy BUDO. Turniej został rozegrany w 14 kategoriach kata, w których wystąpiło 50 zawodniczek i zawodników oraz 12 kategoriach kumite, w których rywalizowało 39 zawodniczek i zawodników.

I miejsce w konkurencji kata zajął uczeń klasy III Kacper Kijek. Serdecznie gratulujemy.

Andrzejki 2014

W czwartek, 27 listopada w Szkole odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Od godziny 11:00 do 14:00 bawiły się dzieci z „zerówki’ oraz klas młodszych. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Panie wychowawczynie zorganizowały również wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których chętni uczniowie pokazali swoje umiejętności. Klasy III- VI bawiły się w godzinach popołudniowych od 16:30 do19:30. Uczniowie mieli okazję potańczyć i pobawić się przy rytmach muzyki współczesnej. Było wiele atrakcji na parkiecie. W przerwach czekały na wszystkich przekąski i napoje, skutecznie regenerujące siły do dalszej zabawy.

Zabawa była bardzo udana i wszyscy czekają już na następną zabawę andrzejkową za rok!

Jak ryby w wodzie

18 listopada uczniowie naszej szkoły z klas II – VI rozpoczęli cykliczne wyjazdy na basen. Zajęcia na pływalni odbywają się w ramach doskonalenia umiejętności pływania, integracji dzieci, a także są aktywną formą spędzania wolnego czasu. Pozwalają pokonywać własne lęki, rozwijają cechy motoryczne, korygują wady postawy, doskonale dyscyplinują i uczą odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale również za innych. Dzieci czują się na pływalni „jak ryby w wodzie”, chętnie korzystają ze sprzętów dostępnych na basenie, w celu urozmaicenia wodnych szaleństw.

Terminy kolejnych wyjazdów:

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7 listopada Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Mamy nadzieję, że ustanowienie takiego dnia, uświadomi dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomni, że mają tych praw zawsze przestrzegać.
20 listopada będziemy też świętowali 25. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka – Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była inicjatorem i współtwórcą Konwencji, która dzisiaj jest nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka.

„Kulinarni odkrywcy”

Tesco dla Szkół – „Kulinarni odkrywcy” to 12. edycja konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W tym roku naszym tematem jest odkrywanie pasji gotowania i pokazanie, że przyrządzanie posiłków może być kreatywną i ciekawą zabawą. Udział w konkursie to szansa nie tylko na rozwinięcie swoich talentów - filmowych, aktorskich, muzycznych, a nawet literackich - ale także na zdobycie cennych nagród dla siebie i swojej szkoły, ufundowanych przez Tesco Polska.

Prosimy o Wasze głosy w konkursie na nasz film pt. „Wyjątkowi kucharze”.
W tym celu zarejestrujcie się za zgodą Rodziców na stronie www.teskodlaszkol.pl. Od 17 XI do 15 XII rusza głosowanie! Znajdźcie nasz filmik i codziennie oddajcie na niego głos.
To bardzo ważne, bo do dalszego etapu przechodzimy dzięki Waszemu głosowaniu! Zachęćcie też rodzeństwo, znajomych, rodzinę. Niech zarejestrują się i oddają głosy. Do wygrania pracownie multimedialne i sale kinowe dla szkoły oraz nagrody dla uczniów. Po rejestracji na stronie możecie już teraz brać udział w licznych konkursach, zdobywać punkty i walczyć o ciekawe nagrody. Spróbujcie! Swoje punkty będziecie mogli też przekazać na nasz film.

FILM

„Śniadanie daje moc”

W ramach programu „Śniadanie daje moc” dzieci zorganizowały Dzień Zdrowego Śniadania, w trakcie którego ustalały, dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne, z jakich zdrowych produktów powinno się składać. Wspólnie przygotowały i zjadły najważniejszy posiłek dnia. Była to świetna okazja do spróbowania nowych smaków. Okazało się też, że przygotowanie wspólnego posiłku, to doskonały sprawdzian umiejętności pracy w zespole oraz kreatywności najmłodszych.

Wszyscy uczestnicy tych smacznych zajęć przyznali zgodnie, że przyjemnie jest przygotowywać wspólnie posiłek, ponieważ smakuje on zupełnie inaczej niż ten domowy.

Wierzymy, że program "Śniadanie Daje Moc" przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania - w domu i w szkole.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

7 listopada uroczyście obchodziliśmy 96 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczysta akademia rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, a następnie uczniowie klasy IV zaprezentowali część artystyczną. Podniosłego charakteru uroczystości dodawała obecność pocztu sztandarowego naszej Szkoły. Po zakończeniu akademii na uczniów czekała słodka niespodzianka, która nawiązywała do niedawno obchodzonego Dnia Patrona.

Dzień Patrona

4 listopada, w dniu imienin Patrona naszej Szkoły, w Kościele Parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Zręcinie została odprawiona przez ks. Prałata Jana Luchowskiego Msza św. w intencji Karola Klobassy – Zrenckiego, Szkołę reprezentował poczet sztandarowy oraz uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego „Taniec jesiennych liści”

Szkoła Podstawowa im. Karola Klobassy Zrenckiego w Żeglcach zorganizowała Gminny Konkurs Plastyczny „Taniec Jesiennych liści”. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody jesienią, rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń artystycznych. Na konkurs wpłynęło 28 prac z siedmiu szkół gminy Chorkówka ( SP w Kopytowej, SP w Leśniówce, SP w Chorkówce, SP w Kobylanach, SP w Bóbrce, SP w Żeglcach, SP w Faliszówce).
31 października 2014 r. w Szkole Podstawowej w Żeglcach nastapiło ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród zwycięzcom. Zaproszeni goście obejrzeli pokonkursową wystawę prac, odebrali dyplomy i nagrody książkowe.

I miejsce zdobyła Emilia Machura, uczennica klasy II Szkoły Podstawowej w Leśniówce.
II miejsce zajęli: Jakub Chmiel, uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Leśniówce oraz Aleksandra Stalmach, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Faliszówce.
III miejsce zdobył Dawid Borek, uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Faliszówce.

Przyznano również sześć wyróżnień. Otrzymali je następujący uczniowie:
Bartłomiej Biały, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Bóbrce, Paweł Cyburt, uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Żeglcach, Anna Kopacz, uczennica klasy II Szkoły Podstawowej w Kobylanach, Milena Chorzępa, uczennica klasy II Szkoły Podstawowej w Kopytowej, Katarzyna Kraska, uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej w Chorkówce, Julia Dubis, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Leśniówce.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu.

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

W przededniu uroczystości Wszystkich Świętych uczniowie klas I-III odwiedzili Cmentarz Parafialny, gdzie zapalili znicze na grobach bliskich zmarłych. W drodze powrotnej zatrzymali się również przy kościele pod tablicą upamiętniającą poległych za Ojczyznę. Delegacje uczniów klas starszych złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobie Patrona Szkoły na cmentarzu w Zręcinie oraz na grobach nauczycieli naszej Szkoły spoczywających w innych miejscowościach.

Konkurs “Moje wzrastanie ku pełni człowieczeństwa”

W sobotę, 25 października 2014, odbył się w Przemyślu finał IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Moje wzrastanie ku pełni człowieczeństwa”. Jego inicjatorem jest Stowarzyszenie „WZRASTANIE” z Przemyśla. Tegoroczny temat skoncentrowany był wokół świętości Jana Pawła II w odniesieniu do naszej codzienności i brzmiał: „Świętość Jana Pawła II – wzorem dla mojej drogi świętości”. Konkurs został ogłoszony w przedszkolach, szkołach i placówkach wychowawczych z terenu Podkarpacia oraz – przez kuratoria – na terenie całego kraju.

Uroczystość finałową rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Jamrozka w seminaryjnej kaplicy. Następnie w Sali widowiskowej Domu Katolickiego “Roma” ks. bp Stanisław Jamrozek i p. Robert Choma, Prezydent Przemyśla, dokonali otwarcia gali finałowej i wystawy nagrodzonych prac.

Wyróżnienia otrzymali uczniowie Naszej Szkoły:

- Piotr Urbanik - wyróżnienie w kategorii prace literackie i III miejsce w konkursie plastycznym

- Wiktoria Gradowicz - wyróżnienie w konkursie plastycznym

- Konrad Ochała - wyróżnienie w konkursie plastycznym.

więcej informacji na stronie http://przemyska.pl/2014/10/29/mlodzi-na-drodze-ku-swietosci/

Pasowanie na przedszkolaka

24 października w Szkole miało miejsce „Pasowanie na przedszkolaka”. Podczas uroczystości dzieci przedstawiły krótką część artystyczną. Przedszkolaki recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły. Perfekcyjnie opanowały powierzone im role. Były uśmiechnięte, chętnie prezentowały się na scenie pokonując tremę. Wesołą i miłą atmosferę podkreślały również ich kolorowe stroje. Najdonośniejszym momentem było „Pasowanie na przedszkolaka”. Miłą niespodzianką było przygotowanie przez rodziców drobnych upominków i słodkiego poczęstunku dla wszystkich maluchów

Świętymi bądźcie

Kościół w dniach 12 – 22 października przeżywał wiele wydarzeń związanych z osobą świętego Jana Pawła II. W dniu 12 października w sposób uroczysty przeżywaliśmy Dzień Papieski, którego naczelnym wezwaniem były słowa „Świętymi bądźcie”, następnie 16 października obchodziliśmy 36 rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, zaś 22 października cały Kościół powszechny w liturgii Mszy świętej wspominał naszego Wielkiego Rodaka. Również nasza szkoła współuczestniczyła w tych wydarzeniach. Grupa naszych uczniów uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie Papieskim organizowanym przez Stowarzyszenie "Wzrastanie". Tegoroczny temat wiodący konkursu to słowa „Świętość Jana Pawła II moją drogą do świętości”. W gronie laureatów znaleźli się nasi przedstawiciele. Ponadto w dniu 22 X 2014 r. włączaliśmy się w świętowanie papieskich obchodów poprzez specjalny apel – bardziej czuwanie, którego mottem stało się słowo ŚWIĘTY. Krótkie misterium przygotował ks. katecheta wraz z grupą 12 uczniów (z klas IV-VI). W chwili refleksji mogliśmy zastanowić się sami nad osobistą drogą do świętości, bo świętość jest darem ale jednocześnie i zadaniem dla każdego. Pomocą w dostrzeżeniu istoty powołania do świętości był także film, który oglądaliśmy przed wspomnianą Akademią. Zwieńczeniem naszej zadumy było odśpiewanie Barki i ogłoszenie wyników Konkursu.

Nowoczesna lekcja historii

23 października w naszej szkole odbyła się nowoczesna lekcja historii zatytułowana „Opowieść o Żydach polskich”. W lekcji, która była transmitowana z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, bezpośrednio z wystawy stałej do szkół w całej Polsce, brali udział uczniowie klas IV –VI. Wystawa opowiadała o 1000-letniej historii Żydów polskich. W trakcie lekcji uczniowie przenieśli się do XVI-wiecznego Krakowa, stanęli pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Lekcja na żywo to doskonałe uzupełnienie szkolnego programu nauczania

„Przedstawienie cyrkowe”

16 pażdziernika 2014 r. w naszej szkole gościła grupa cyrkowa "Szok". Uczniowie wszystkich klas obejrzeli przedstawienie w wykonaniu wspaniałych artystów. Program obejmował: żonglerkę, akrobacje, magię, iluzje i tresurę zwierząt. Dzieci mogły brać czynny udział we wspólnej zabawie z artystami. Miały również okazję zobaczyć i dotknąć wspaniałego węża, którego długość dochodziła do 240 cm. Dziękujemy artystom i publiczności za wspaniałą zabawę.

„Bezpieczna droga do szkoły”

15 października uczniowie klasy I spotkali się w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce z funkcjonariuszami Policji w Krośnie oraz z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej. Spotkanie to minęło w miłej atmosferze i dostarczyło uczniom wiedzy o pracy policjanta i strażaka. Ważnym punktem spotkania był program artystyczny „Bezpieczna droga do szkoły”, który przypomniał wszystkim podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachowania w sytuacji zagrożenia ze strony obcych ludzi, czy w sytuacji ataku przez groźnego psa. Nie zabrakło pytań i konkursów skierowanych do dzieci. Spotkanie zakończyło się rozdaniem dzieciom opasek odblaskowych i prośbą o zakładanie ich podczas wieczornych spacerów.

Dzień Edukacji Narodowej – Ślubowanie klasy I

14 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klas starszych w pięknej jesiennej aurze słowami poetów przekazali życzenia wszystkim pracownikom szkoły wyrażając wdzięczność za ich trudną i odpowiedzialną pracę. Do życzeń dołączył się Pan Dyrektor, który z tej okazji wręczył swoim pracownikom Nagrody Dyrektora Szkoły. Tego dnia uczniowie klasy I złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Najmłodsi z przejęciem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Nie zabrakło też ciepłych życzeń od starszych kolegów. Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, legitymacje szkolne i drobne upominki. Rodzice postarali się o słodki poczęstunek, który był miłym zakończeniem tego ważnego i pięknego dla pierwszaków dnia.

Ruszył projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

8 października uczniowie klas IV-VI rozpoczęli udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Pierwszym z serii siedmiu filmów przygotowanych dla młodych widzów był „ Felix”. Film jest opowieścią o pasji, wierze w marzenia, ale przede wszystkim o trudnych czasem relacjach między rodzicami a dziećmi. W tle słychać muzykę jazzową, która decyduje o niepowtarzalnym klimacie Felixa.
Następny film to „Superbrat”, który obejrzymy w artKinie już 7 listopada.

Kluby Śniadanie Daje Moc

W ramach programu Śniadanie daje moc nauczyciele utworzyli w klasach Kluby Śniadanie Daje Moc. Taki klasowy klub to śniadania edukacyjne, w czasie których uczniowie klas 0 – III uzyskają cenne informacje na temat zdrowego odżywiania. Ponadto nauczyciele przygotowali dla uczniów gazetkę prezentującą 12 zasad zdrowego żywienia według Instytutu Matki i Dziecka.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Już po raz trzeci nasi uczniowie biorą udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem – klasyką, jak i twórczością współczesną - pogłębienie wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej organizatorzy chcą zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację. Cykl obejmuje 7 spotkań w ciągu roku. Każda grupa przychodzi do kina raz w miesiącu. Spotkania składają się z prelekcji wygłoszonej przez zaproszonego gościa lub prelekcji multimedialnych, projekcji filmu oraz dyskusji dla chętnych uczniów. Projekcje będą się odbywać raz w miesiącu, od października 2014 do kwietnia do 2015 w artKinie w Krośnie.

Nauka prosta sztuka

Chcielibyśmy poinformować, że nasza Szkoła rozpoczęła udział w projekcie NAUKA PROSTA SZTUKA współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły mają możliwość bezpłatnego skorzystania z pełnego pakietu zajęć edukacyjnych poprawiających umiejętność uczenia się takich jak: kurs szybkiego czytania (16 godzin); kurs żonglerki z elementami motywacji (12 godzin); indywidualna diagnoza ucznia (4 godziny) oraz warsztaty efektywnej nauki (30 godzin). Wszystkie zajęcia zostaną zrealizowane od września 2014 do czerwca 2015 r. Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu edukacji w szkole podstawowej. Zajęcia są skierowane do uczniów klas IV- VI. Proponowane zajęcia to m.in. warsztaty twórczego myślenia i pracy zespołowej. Chcielibyśmy, aby podczas warsztatów dziecko doświadczyło radości płynącej z nauki, co więcej aby nauczyło się jak samo może się uczyć w sposób przyjemny, a przez to bardziej efektywny. Warsztaty mają na celu pomóc każdemu uczniowi odkryć swój własny, lepszy „sposób na naukę”. Co dalej z tym odkryciem zrobi, będzie zależało od niego.

LISTA UCZNIÓW UCZESTNICZĄCYCH I GODZINY ZAJĘĆ

Obchody 75. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

W naszej Szkole obchody rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęły się już 24 września od wykonania okolicznościowej gazetki na korytarzu i wystawy „Przywódcy Polski Walczącej”. Uczniowie klas IV – VI wysłuchali pogadanek na temat Polskiego Państwa Podziemnego. Szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję prowadzoną przez Portal Edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej.

Pożegnanie lata

W czwartek, 25 września uczniowie naszej szkoły miło spędzili czas na ognisku zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski z okazji pożegnania lata. Spotkanie było doskonałą formą integracji uczniów. Pogoda nam sprzyjała, więc wszyscy bawili się wspaniale i zajadali się pieczonymi kiełbaskami.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

23 września przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Poprzedzone były kampanią wyborczą , w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie. W tajnym głosowaniu wzięli udział uczniowie obecni w tym dniu w szkole, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 5 kandydatów. Komisja wyborcza w składzie: Karolina Wojtowicz kl. IV, Konrad Delimata kl. V i Piotr Urbanik kl. VI czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów. Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowskiego Roman Skowron. Najwięcej głosów zebrał Daniel Gackowski z klasy VI i to on został przwodniczącym Samorządu.

„Śniadanie daje moc”

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc”, którego celem jest promocja zasad zdrowego odżywiania i zwiększenie świadomości na temat roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, szczególnie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jednak jak pokazują statystyki prawie ćwierć miliona uczniów w wieku wczesnoszkolnym nie odżywia się w sposób niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju (np. wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu). Dane są alarmujące:
- 130 tys. uczniów szkół podstawowych w Polsce cierpi z powodu niedożywienia
- w blisko 40% klas są dzieci, które nie jadają drugiego śniadania
- 24% dzieci w wieku 6 – 11 lat w ciągu tygodnia nie je codziennie śniadania
Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie www.sniadaniedajemoc.pl, natomiast informacje o naszych działaniach w ramach projektu będą zamieszczane na stronie internetowej szkoły.

75. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

LIST OTWARTY PREZESA IPN

czytaj

ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

8:30 - MSZA ŚWIĘTA

10:00 - SPOTKANIE W SZKOLE.


---archiwum---


Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2009/2010